467 Obserwatorzy
2 Obserwuję
GornaPolka

Górna Półka TVN CNBC

Dla miłośników książek i zwolenników zarabiania zamiast narzekania.

19 marca 2012

Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty - James A. Robinson, Daron Acemoğlu Potęga checklisty - Atul Gawande Nanofinanse. Codzienność zmienia świat - Solarz Jan Krzysztof

W tym odcinku trzy książki, których a) nie można nie znać, żeby rozumieć świat (“Nanofinanse”), b) nie można nie znać, jeśli chce się błyszczeć na intelektualnych salonach (“Why nations fail”), c) nie można nie znać, jeśli nie chce się zginąć przytłoczonym nadmiarem rzeczy do zapamiętania (“Potęga checklisty”). Zaczniemy od Nanofinansów. Megatrendy rozwoju świata rodzą się od dołu poprzez zmianę codziennych przyzwyczajeń ludzi na całym świecie – pisze prof. Jan Solarz. Co takiego zmieniło się zatem w przyzwyczajeniach miliardów ludzi na całym świecie, że doprowadziły nas te przyzwyczajenia do megakryzysu? I czy można dziś wpływać na rozwój świata, skoro chcąc go zmieniać mamy przeciw sobie sumę przyzwyczajeń 7 miliardów osób?

 

Pogromcy błędów wszystkich krajów – łączcie się. Atul Gawande, amerykański chirurg i menedżer– udowadnia, że wystarczy kartka papieru, by ocalić życie tysiącom pacjentów. Albo by Państwa firmę uchronić od kosztownych błędów. Wydana w Ameryce pod buńczucznym tytułem „Checklist manifesto”  właśnie do rąk czytelników w Polsce trafiła jako „Potęga Checklisty”.